Hammam Havlupan ve Radyatörleri standart sıcak su sistemi ile çalışan bütün radyatörler gibi sisteminize uygundur. Mevcut sıcak su sisteminize bağlı olarak çalışan radyatörlerinizi ve havlupanlarınızı Hammam Radyatör ve Havlupanlar ile değiştirebilirsiniz.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus değiştireceğiniz havlupan veya radyatörün bağlantı aksının (bağlantı merkezinden diğer bağlantı merkezine olan mesafesi veya bir vananın ortasından diğer vananın ortasına olan mesafesi olarak da ifade edilir) seçeceğiniz ürün ile uyumlu olması gerekliliğidir. Aksi taktirde tesisatınızın çıkış ağızlarında tadilat yaptırmanız gerekir.

Örnek:


Genel kanının aksine dekoratif radyatör veya dekoratif havlupanların bağlantı mesafesi (bağlantı aksı) aynı değildir. Bağlantı aksı modelden modele, üreticiden üreticiye göre çok değişkenlik gösterebilir. Ayrıca toplamda 1 cm’i aşan bağlantı aksı farklılıkları ürünü monte etmenize engel oluşturabilir.

Havlupanınıza su giriş çıkışı, duvardaki veya yerdeki borularınızın bağlanması ile sağlanacaktır. Burada iki sabit vardır. Biri tasarım havlupan veya tasarım radyatörünüzün bağlantı mesafesi (modele, ürüne göre değişir), diğeri de evdeki tesisatınızın boru çıkış ağızlarının mesafesi. Bu iki sabiti birbiri ile örtüştürmek gereklidir.

Tesisat aksınızdan emin değilseniz, Hammam Design Radyatör keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz. Keşif hizmeti sunamadığımız bir bölgede iseniz, personelimiz sizinle iletişimde kalarak yardımcı olabilecektir. Alternatif olarak tesisatçınızdan da bilgi alabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi, her ürünümüzün resim kısmında bulunan teknik resim üzerinden kontrol edilerek bulunabilir (Teknik resimde verilen C (aks) ölçüsü bağlantı aksını ifade eder).

Banyonuzu veya evinizi yenileme aşamasında iseniz veya yeni yapılmakta olan eviniz için ürün bakıyorsanız, şanslınız! Hammam konforunu evinizde yaşamak için özgürce seçimde bulunabilirsiniz. Bunun için en doğrusu tesisat tadilatı başlamadan önce dekoratif radyatör veya dekoratif havlupan modelinizi seçmektir. Böylece tesisatınızın bağlantı mesafesi seçilen havlupan veya radyatöre göre ayarlanabilecektir.

Bağlantı mesafesi genel kanının aksine tüm havlupan veya radyatör modellerinde aynı değildir. Bağlantı aksı modelden modele, üreticiden üreticiye göre çok değişkenlik gösterebilir. Her evdeki tesisat çıkış ağızları da bağlantı mesafeleri de aynı değildir. Ayrıca toplamda 1 cm’i aşan bağlantı aksı farklılıkları ürünü monte etmenize engel oluşturabilir.

Seçilen modele özgü olan bağlantı mesafesini (Aks=C) kataloglarımızda ve web sitelerimizde bulabilirsiniz (hamamonline.com veya hammamradiator.com.tr).

Bunun için ilgili modelin sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu bilgiyi tesisatçınız veya mimarınızla paylaşarak doğru tesisat aksınızın tadilat bitmeden çekilmesini sağlamak gereklidir. Aksi halde, ezbere çekilmiş tesisat aksına uyun model seçmek durumunda kalınmaktadır.

Tesisat aksınızdan emin değilseniz, Hammam Design Radyatör keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz. Keşif hizmeti sunamadığımız bir bölgede iseniz, personelimiz sizinle iletişimde kalarak yardımcı olabilecektir. Alternatif olarak tesisatçınızdan da bilgi alabilirsiniz. 

Havlupanınıza su giriş ve çıkışı, duvardaki veya yerdeki borularınızın havlupanınıza veya radyatörünüze bağlanması ile sağlanacaktır. Bağlantı mesafesi (C) (aks mesafesi) evdeki tesisatınızın boru çıkış ağızlarının merkezden merkeze mesafesidir. Eğer halihazırda takılı ürününüz var ise, mevcut vanalarınızın arasındaki mesafeyi merkezden merkeze ölçebilirsiniz. Ancak en doğru çözüm için aks mesafesini ölçtüğünüz resmi tarafımızla paylaşabilir veya Hammam keşif hizmeti verilen bölgede ise keşif hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Havlupanlarda en verimli ısınmayı yakalamak için alttan su giriş-çıkışı yapılmalıdır.

Hammam tasarım radyatörlerimiz aşağıdaki bağlantı şekillerine uygun üretilmektedir. Ancak son iki bağlantı şekli olan kompakt bağlantı ve kompakt termostatik bağlantı için özel olarak radyatörünüze evdeki tesisatınızda su giriş- çıkış yönüne göre delikler delinmesi ve termostatik bağlantı için ek aksesuarlar alınması gereklidir. Konunun detaylı incelenebilmesi için Hammam keşif hizmetine başvurabilir veya 0850 363 34 00 numaramızdan hizmet alabilirsiniz.

Evinizdeki tesisat borusu ile Hammam radyatörünüzün veya havlupanınızın arasındaki bağlantı parçası radyatör vanasıdır. Farklı fonksiyon ve çeşitlerde bulunabilen vanalar olmadan bağlantı yapmak (mini küresel vana veya H ventil gibi diğer malzemeler de kullanılabilir) mümkün olmayacaktır. Her havlupan veya her radyatör için 2 vana gerekmektedir.

Vanalar standart değildir, her evdeki tesisat borularının çapı ve yerleşim şekli (duvardan veya yerden çıkabilirler) sabit/aynı değildir. 

Vanalarınızı nasıl seçeceğinize dair detaylı bilgiyi aşağıda görebilirsiniz. Öncesinde en doğru seçimi yapabilmeniz adına ‘’Hammam’la Tamamla’’ konseptimiz dahilinde sadece Hammam’a özel, her sisteme uyumlu olan ve online satış sitemizde modellerimizin altında rengine, şekline göre eşleştirmiş olduğumuz vana paketlerimize göz atmanızı öneririz. 

Kendi seçimizi yapmanız için öncelikle vananızın tesisat borunuzun çapı, borunuzun çıkış veri, seçtiğiniz radyatör ve havlupan birleşimi ile uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. 

Vananızı seçerken iki soruya ayrı ayrı cevap aramanız gereklidir.

**Vana ½’’ (yarım parmak) mı? PeX mi Seçilmeli?

Tesisat borunuzun ile uyumlu vana seçmelisiniz. 

Tesisat Borunuz PeX Boru = 16 mm ise PeX vana,

Tesisat borunuzun çapı ½’’ (yarım parmak) = 21,3 mm ise ½’’ (yarım parmak) vana olmalıdır. 

Tesisat boru çapınız bu iki değerden farklı ise tesisatçınıza danışınız.

** Vana Köşe mi? Düz mü seçilmeli? 

Evinizdeki tesisat borusu ile radyatörünüzü birleştirmek için iki ağız arası 90 °derecelik bir açı gerektiriyorsa vananızı köşe seçmelisiniz.

Örnek:

Evinizdeki tesisat borusu ile radyatörünüzü birleştirmek için iki ağız arası 180 °derecelik bir açı gerektiriyorsa vananızı düz seçmelisiniz. 

Örnek:

Hammam Vana Paketlerimiz teknik bilgiye hakim olma derdini ortadan kaldırıyor!

Teknik konular hep karmaşa oluşturur. Zevkle alınan estetik radyatörün tesisatla ilişkisi birçok soruyu beraberinde getirir. Acaba tesisatım Pex mi, ½ parmak bağlantı mı?, Bunlar ne anlam ifade ediyor? Aldığım vana bağlantıya uyar mı? Gibi birçok soru ve kaygı nedeniyle teknik eleman olmaksızın ürün almaktan kaçınılır. 

Özel olarak tasarlanan Hammam Vana Paketimiz ile birçok tesisata uyumlu tek bir çözüm geliştirdik.

**Görsel temsilidir, her Radyatör veya Havlupan modeli için vananın şekli veya yüzeyi değişkenlik göstermektedir.

Hammam Vana Paketimiz 4 bileşenden oluşur:

Vana: Hammam Vana Paketi hazırlanırken Endüstriyel tasarımcılarımız tarafından özel olarak çalışılmış ürünlerinizin yüzeyine ve formuna (kare veya yuvarlak) en uygun vana modeli seçilerek paketiniz hazırlanır. 

Vananız seçtiğiniz modelle uyumlu mu diye kaygılanmanıza mahal bırakmaz!

Pex adaptörü: Hammam Vana Paketiniz içindeki vana ½’’ (yarım parmaktır). Vana paketinize ayrıca tesisatınızın Pex bağlantılı olması ihtimaline karşı PeX adaptörü içerir. Bu parça yarım parmak vanayı PeX tesisat bağlantısına uyumlu hale dönüştürecek ara parçadır. Eğer bağlantınız PPRC ise bu adaptörü kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Tesisatınız PPRC mi? PeX mi? diye düşünmenize gerek kalmaz!

Hammam 3 Çentikli Boru Kapama:  Hammam 3 Çentikli Boru Kapaması tesisatınız ile vananız arasındaki boru veya uzatma parçasını gizleme görevi görür. Hammam 3 Çentikli Boru Kapaması tasarlanırken tüm ürünlerimize uyabilecek duvar boru mesafesi göz önüne alınarak 3 çentik ölçüsü belirlenmiştir. Çentik konmasının amacı ihtiyacınız olan ölçüdeki parçayı çentiklerden rahatça ve düzgün şekilde keserek ya da ek aparatlarla kırarak temiz bir biçim elde edebilmenizdir. Pex ve PPRC boruya uyumludur. Hammam Vana Paketiniz hazırlanırken Hammam 3 çentikli Boru Kapamanız seçtiğiniz Hammam modeli yüzey uyumu sağlayacak şekilde hazırlanmıştır.

Aşağıdaki şemada görebileceğiniz gibi 15, 18, 22, 27, 33, 40, 49, 55, 67 ve 82 mm ölçülerinde parçalar elde edebilirsiniz. Bu ölçülerden hangisine ihtiyacınız olduğunu vananızın duvar ile arasında kalan mesafesine göre seçebilirsiniz. Boru kapanız sonrası birkaç mm’lik ufak boşlukları radyatörünüzün braket mesafesini açıp kapatarak ayarlayabilirsiniz. 

Borularım açıkta mı kalacak diye dertlenmenize gerek kalmaz!

Hammam Duvar Rozeti= Hammam Duvar Rozeti Endüstriyel tasarımcılarımız tarafından hem kare hem yuvarlak formdaki vana ve radyatörlere uyum sağlayabilecek Özel bir geometride tasarlanmıştır. Bu rozetin kullanım amacı duvarda var olan deformasyonları veya tesisat-ürün bağlantı geçişini gizleyerek, duvarınızı görsel kirliliklerden kurtarmaktır. 

Duvarınızdaki deformasyonlar için endişelenmenize gerek kalmaz!

Hammam’la Tamamlan

Termostatik Radyatör Vanası (TRV), radyatörlü (petekli) ısıtma sistemlerinde el ile kumandalı radyatör vanalarının yerine kullanılan otomatik radyatör vanasıdır. Algılayıcı (sensör) ve vana gövdesinden oluşur. Termostatik Radyatör vana algılayıcısı üzerindeki her sayı, derece cinsinden ayarlanabilecek oda sıcaklığına tekabül eder.

TRV sürekli olarak oda sıcaklığını hisseder, oda sıcaklığını istediğiniz değerde sabit tutmak için radyatöre giden suyun miktarını otomatik olarak ayarlar. Oda sıcaklığı ayarlanan değere ulaştığında TRV radyatöre giren sıcak kazan suyunu keser, oda sıcaklığı ayarlanan değerin altına düştüğünde sıcak kazan suyunun radyatöre girmesine müsaade eder. Bu sayede Termostatik Radyatör Vana oda sıcaklığını istediğiniz değerde ayarlama, sabit tutma ve istenildiğinde yeniden ayarlama imkanı verir.

Termostatik Radyatör Vanaları arzu ettiğiniz oda sıcaklığının konforunu evinize taşırken harici (güneş vb.) ve dahili (ortamda bulunan insanlar, çalışan elektrikli cihazlar vb.) kaynaklardan yayılan ısının, oda sıcaklığını arttıran etkilerini algılayarak, gereksiz oda sıcaklık artışının önüne geçer. Oda sıcaklığındaki her 1°C artışın %6 daha fazla enerji sarfiyatı anlamına geldiği göz önüne alındığında, gereksiz ısınmanın engellenmesi sayesinde %30’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlar.

Doğru Kullanım Önerisi:

Algılayıcı üzerindeki rakamlar oda sıcaklığı ayar değerlerini gösterir. 2 Algılayıcı kadranı çevrilerek istenilen oda sıcaklığı ayarlanır. Konfor ve yaşam standardı için belirli maksimum sıcaklık değeri odalar için ayarlanır ve konfor sıcaklığı bulunana kadar Termostatik Vana ayarı her gün 1 °c düşürülerek yeterli sıcaklığa erişilir. Değişikliklerin, dış ortam sıcaklıklarının +/-5°C değiştiği durumlarda yapılması tavsiye edilir.

Havlupan ve radyatörler, duvara monte edilmelerini sağlayacak montaj kitleri (duvar montaj ayakları) ile birlikte sevk edilmektedir.  Ancak vanalar ve boru kapamaları tesisata göre değişken olduğundan (vanalar standart mıdır? Nasıl seçmeliyim?) ve seçim gerektirdiğinden ayrıca satın alınması gereklidir. Bu parçalar olmadan montaj yapılamamaktadır.

Radyatörler ve havlupanlar ağır cihazlardır ve montaj işlemleri tüm güvenlik şartları ve kuralları gözetilerek yapılmalıdır. Montaj yapılacak duvarın özellikleri, üzerinde ek bir yük olup olamayacağı ve güvenli montaj metodu seçimi işinin ehli, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Montaj seti içerisinde bulunan dübel ve vidalar birçok duvar tipine uygun ve kullanılabilecek en kaliteli ürünler olmasına rağmen yapılacak montaja uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda uygun vida ve dübel seçimi işinin ehli montaj elemanı tarafından yapılmalıdır.

Ürünlerin montajı sırasında en çok karşılaşılan zorluklardan biri montaj için açılan deliklerin milimetrik ölçüde düzgün ayarlanmamış olmasıdır. Bu küçük hata dekoratif radyatörünüzün veya dekoratif havlupanınızın duvarda eğri durmasına neden olur. Birkaç özel tasarım ürünümüz dışında tüm ürünlerimizdeki Montaj kitlerimiz üç eksende hareket yeteneğine sahiptir. Böylece bu sorunu ortadan kaldırarak radyatörlerinizin ve havlupanlarınızın duvara kolayca monte edilmesini sağlanmaktadır. 

Radyatörler, kullanıldıkları mekanın en soğuk yerine monte edilmelidir. Radyatörünüzü ısı kaybının en çok olduğu pencere altına monte ederseniz, dışarıdan gelen soğuk havanın etkisini radyatörünüzün ısıttığı sıcak havanın yükselmesi ile engelleyebilir ve oda içinde homojene yakın bir sıcaklık sağlayabilirsiniz. Banyonuzda kullanacağınız havlupanlarınız ise küvet ya da lavaboya yakın bir yere monte etmeniz sıcak havlularınıza ulaşmak için kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Radyatörünüzün ve havlupanlarınızın tavsiye edilen montaj yüksekliği, yerden 15-20 cm yukarıda olmasıdır.

Evinizde herhangi bir tadilat veya tamirat işine başlamadan önce radyatörünüzü veya havlupanınızı seçmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle seramiklerinizi döşemeden ya da alçı/boyanızı bitirmeden önce ustanız, seçmiş olduğunuz radyatörünüz veya havlupanınız için tesisatı döşeyebilecektir. İsterseniz, radyatör veya havlupanınızı tesisatınızı hazırlatıp tüm işlemler bittikten sonra taktırabilirsiniz.

Radyatörler veya havlupanlar 0°C ile 95°C arasında çalışmak üzere üretilmiştir. Dış ortamlara açık mekanlarda kullanmayınız.