Two columns
Vertical
Horizontal
ISI KAYBINI HESAPLA
Summary
Name Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show
ÖNEMLİ: İlgili hesap, ısı ihtiyacınız hakkında kabaca bilgi edinmeyi sağlamak için verilmiş olup, firmamıza herhangi bir sorumluluk yüklememektedir. Unutulmamalıdır ki, aynı metrekareye sahip olan her alanın ısı ihtiyacı aynı olamaz. her alan mantolamasından, coğrafi lokasyonuna, ilgili alanın bina içindeki lokasyonuna, cam tipi gibi daha birçok başka parametreye bağlı olarak kendine has özelliklere sahip olur, bu özelliklere istinaden de ısı ihtiyacı farklı olabilir. Bizim size sunduğumuz hesap çok kabaca metrekare üzerinden yapılan bir hesaptır.

PRATİK ISI HESABI

Pratik ısı hesabı için ısıtılacak mekânın metreküp cinsinden oturum hacmine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu değeri hesapladıktan sonra bulunduğunuz coğrafi bölgeye göre aşağıdaki değerlerinden birini seçmeniz gerekecektir.

NOT: Yeni yapılan binalarda, yalıtım kuvvetli yapıldığından, böyle bir binada oturuyor iseniz hesaplamalarınızda aşağıdaki değerlerin 10 puan altını kullanabilirsiniz.

1. Bölge: 30 kcal/h/m3
2. Bölge: 45 kcal/h/m3
3. Bölge: 60 kcal/h/m3
4. Bölge: 70 kcal/h/m3

Isıtılacak alan En 4 (m) x Boy 4 (m)= 24 m2’lik bir oda ve yüksekliği de 2,6 metre olsun

4x4x2,6= 41.6 m3

İstanbul’da olduğumuzu farz edelim, ısı bölgesi 2 olacaktır ve değer 45 kcal/h /m3 olarak alınacaktır.

41,6 x45 = 1872 Kcal/h

Sitemizden havlupan veya dekoratif radyatör seçerken ısı kapasitesi minimumda 1872 kcal/h ve üzeri olan ürünleri seçmelisiniz.

Ürün seçimini örnekleyecek olursak:

Dekoratif Alüminyum Radyatör Arnika modeli için 600 mm yüksekliğinde bir ürünün 1 dilim ısı değeri 142 kcal/h’dir.
İhtiyaç olan mahal için (örnekte çıkan sonuç): 1872(kcal/h) / 142 (kcal/h) = 13 dilim ihtiyaç çıkmaktadır.

13 dilim bir ürün tablodan bakıldığında Yük. 600mm x En 1555 (mm) ölçülerine tekabül etmektedir.

1. ISI BÖLGESİ:

Adana, Antalya, Aydın, Hatay, Mersin, İzmir, Osmaniye, Ayvalık, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Datça, Köyceğiz, Milas, Gökova.
1. Bölge = 30 kcal/h/m3

2. ISI BÖLGESİ:

Adapazarı, Adıyaman, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bozkurt (Kastamonu), Bursa, Çanakkale, Çatalzeytin (Kastamonu), Cide (Kastamonu), Denizli, Diyarbakır, Doğanyurt (Kastamonu), Düzce, Edirne, Gaziantep, Giresun, Hopa, İnebolu (Kastamonu), İstanbul, Kahramanmaraş, Abana (Kastamonu), Kilis, Kocaeli, Manisa, Mardin, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ.
2. Bölge = 45 kcal/h/m3

3. ISI BÖLGESİ:

Afyon, Aksaray, Ankara, Artvin, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Dursunbey (Balıkesir), Elazığ, Eskişehir, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Korkuteli (Antalya), Kütahya, Malatya, Merzifon (Amasya), Nevşehir, Niğde, Pozantı (Ankara), Tokat, Tosya (Kastamonu), Tunceli, Ulus (Bartın), Uşak.
3. Bölge = 60 kcal/h/m3

4. ISI BÖLGESİ:

Afşin (Kahramanmaraş), Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Elbistan (Kahramanmaraş), Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Göksun (Kahramanmaraş),
Hakkari, Kars, Kastamonu, Kayseri, Keles (Bursa), Kığı (Bingöl), Mesudiye (Ordu), Muş, Pülümür (Tunceli), Sivas, Solhan (Bingöl), Muş, Şebinkarahisar (Giresun), Uludağ (Bursa), Van, Yozgat.
4. Bölge = 70 kcal/h/m3