ÜRETİM MERKEZİ

Hammam Design Radyatör, üretmekte olduğu havlupan ve radyatörlerde kullandığı hammadde ve yarı mamüllerin teknik şartnamelerini dünya standartlarına göre oluşturur. Tedarikçilerini bu şartname gerekliliklerini yerine getirebilecek üreticilerden seçer.

Havlupan ve radyatör üretimi için temin edilen EN 10204 – 3.1’e göre raporlanmış ve sertifikalandırılmış hammadde ve yarı mamuller, her biri için ayrı ayrı hazırlanmış giriş kalite kontrol talimatı ve teknik resimlere göre ileri teknoloji kontrol ekipmanları ile kontrolden geçer.

Malzeme kimyasal bileşenleri için portatif XRF Spektral analiz cihazı, yüzey parlaklık ve yansıma kalitesi için yüzey ölçüm cihazı, boru ve profillerin dikiş bölgelerini kontrol etmek için endoskopik kamera, yüzey kalitesi için yüzey pürüzlülük ölçüm cihazı ile kontroller yapılır.

Boyalı malzemelerde parlaklık için glossmetre (EN ISO 2813), boya yapışma kalitesi için cross-cut ekipmanı (EN ISO 2409), boya kalınlığını ölçmek için kaplama kalınlığı ölçüm cihazı (EN ISO 2360), renk tonu için (boyalı ve PVD kaplamalı ürünler) spektrofotometre ve bunların dışında her yıl bağımsız akredite bir kuruluştan kalibrasyonu yaptırılan temel ölçü aletleri ile kontroller sağlanır.

Paslanmaz çelik hammaddenin ASTM A554-14 standardına göre 304, 304L, 316, 316L kalite seviyesinde olduğu spektral analiz cihazı ile teyit edildikten sonra malzeme kalite onayı verilir. Alüminyum hammadde TS EN 573-3 standardına göre 6063 kalite seviyesinde olduğu yine spektral analiz cihazı ile doğrulanarak onaylanır.

Boyalı ürünlerde, temin edilen boyaların UV dayanımlarının olması, Qualicoat boya standardına göre uygunluğu ve boya kalınlığının minimum 70 µm olduğu teyit edilir. PVD kaplamalı ve boyalı ürünlerde renk ölçüm cihazıyla L, A, B renk koordinatları ölçülerek delta E değeri kontrol edilir.

Havlupan ve radyatörlerin proses kontrol sürecinde, üretilen yarı mamüller teknik resim ve kontrol talimatları doğrultusunda kontrol edilerek proses kontrol ölçü veri formlarına kaydedilir. Bu çalışma için gerekli hallerde hassas ölçü kontrol takımları ile kontroller sağlanır. Bunun dışında her bir operatör ürettiği havlupan ve radyatör parçasının ölçüsel ve görsel olarak kalitesini %100 kontrol ederek proses kontrol ölçü veri formunda kayıt altına alır.

EN 442 standardına göre üretilen her bir havlupan ve radyatör final kontrol sürecinde teknik resim ve son kontrol talimatlarına göre %100 kontrol edilerek son kontrol formunda kayıt altına alınır. Tüm havlupan ve radyatörler standartlara göre testleri yapılmış, her ürün için özel olarak belirlenmiş olan basınç değerleri ile %100 sızdırmazlık testine tabi tutulur. Havlupan ve radyatörler paketleme aşamasında tüm bileşenleri ile fotoğraflanarak kayıt altına alınır. Paketlenmiş havlupan ve radyatör ürün üzeri tanım, tanıtım etiketleri ve konumları bu iş için hazırlanmış olan teknik resimlere göre kontrol edilir. Tüm elektrikli havlupanlar EN 60335 standardına göre CE elektriksel testlere tabi tutulur.

Hammam Design Radyatör’de üretilen her ürün paketleme sırasında benzersiz bir barkod ile etiketlenerek ürünün hangi operasyonlardan geçtiği, operasyonlar sırasında hangi hammadde ya da yarı mamülün kullanıldığı bilgisi bu etiketler ile birlikte izlenebilmektedir. Aynı etiketler ile müşterilerimize sevk edilen havlupan ve radyatör bilgisine de ulaşılabilmektedir. Operatörler kontrol ettikleri ürünleri kendilerini ifade eden etiket ile etiketler. Elde edilen tüm veriler manuel ve dijital kayıt altına alınır.

‘Shipping audit’ sürecinde sevkiyata hazır havlupan veya radyatörlerden örnekleme yolu ile alınan ürünlere tüm süreç kontrolleri uygulanır, tespitler kayıt altına alınır. Kontrol edilen havlupan ve radyatörler tüm bileşenleri ile fotoğraflanır.